Mikor forduljunk gyermekünkkel orvoshoz?
Forrás : Csibészke magazin 2008.06.12. 08:21
Sorozatunkban igyekezni fogunk minden témát körbe járni, és hasznos tanácsokkal szolgálni a szülők számára.
Láz: Mint tudjuk, 37 Celsius fok alatt normális testhőmérsékletről beszélünk, 37-38 fok között hőemelkedés, a fölött láz. 38-39 mérsékelt, 39-41 magas, 41 fölött életveszélyes állapot a megfelelő minősítés.
Ha a három- hat hónapnál fiatalabb csecsemő lázas, azonnal forduljunk orvoshoz. Ennél idősebb gyermeknél mérlegelhető a sürgősség.
A láz mellett nagyon fontos megállapítani, milyen a gyermek általános állapota? Levert, sír, nyűgös, vagy éppen alig látszik meg rajta, hogy beteg volna. A láz az esetek túlnyomó többségében infekció, vagyis valamilyen fertőzés eredményeként alakul ki. A szervezet harcol a bejutott kórokozókkal és a csatának olyan kémiai elemek is a következményei, melyek lázat keltenek. Egy bakteriális betegségben (mint tüszős mandulagyulladás, gennyes középfülgyulladás) általában a beteg levertebb, a láza nehezebben reagál csillapítókra, étvágya, sőt folyadékfogyasztása is csökkenhet. Ezen esetekben van szükség antibiotikumokra. Ha vírus támadja meg a szervezetet és okoz lázas állapotot, akkor rendszerint jobb a gyermek közérzete, hamarabb reagál lázcsillapítóra, étvágya sem olyan rossz. Vírusokra nem hat az antibiotikum, ezért ilyenkor szükségtelen az adásuk.
Tehát, ha bakteriális infekcióra van gyanúnk, akkor hamarabb forduljunk gyermekünk orvosához, míg ha vírust vélünk az okozónak, és a láz kordában tartható, az általános állapot kielégítő, várhatunk néhány napot. Amennyiben a láz elhúzódik 2-3 napon túl, felmerül a lehetősége egy felülfertőződésnek. Ilyen lehet például, ha egy vírusos torokgyulladás talaján, a meggyengült nyálkahártyán baktériumok szaporodnak el. Ez általában nem gyakoribb, mint az esetek 20 %-a. Ilyenkor szükség lehet antibiotikus kezelésre. A többi rendszerint maradéktalanul gyógyul.
Gyakori az egy-két napos láz, amely spontán gyógyul. Ha többször fordul elő egy egyébként egészséges gyermeknél, ez inkább jó jel, azt mutatja, hogy a védekező rendszer stabil, gyorsan és eredményesen reagál egy kórokozóra.
Fontos megemlíteni egy ártalmatlan gyermekbetegséget, mely kevéssé közismert. Ez egy vírusos kórkép, mely három napos lázzal jár. A láz lehet alacsony, vagy magas, de a gyermek ehhez képest relatíve jól van. Eszik, iszik esetleg egy kicsit nyűgösebb. Egy-egy lazább széklet előfordul, de nem hasmenés. A negyedik napon leláztalanodik, majd jön egy aprófoltos kiütés a törzsén, felkúszhat nyakra, arcra. A kiütés egy-két nap (de van úgy, hogy óra) alatt eltűnik, teendő nincs vele. A betegségnek Exanthema subitum a neve és 2 és fél éves korig fordul csak elő. Gyakran előfordul, hogy a második, harmadik napon a láz már nyugtalanítja szülőt, esetleg az orvost is, antibiotikum kerül felírásra, majd a negyedik napon a kiütést látva az antibiotikum érzékenység téves diagnózisa kerül a kórtörténetbe. Számos penicillin érzékeny személy köszönheti ennek diagnózisát.
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha a lázhoz tarkómerevség, erős alhasi fájdalom társul gondolva az agyhártya- és a vakbélgyulladásra.
A láz csillapításáról is már sokan és sokat írtak, szélsőséges nézetek is ismertek. A láz, mint mondtuk, jele a szervezet harcának, de nem szabad eluralkodni hagyni. A szervezeten belül 41 Celsius fokon még egyetlen kórokozó sem pusztul el. A legérzékenyebbek is csak úgy 60- 70 fok körül adják meg magukat. Tehát a lázat csillapítani kell 38 fok felett. A beteget ki kell takarni, hogy le tudja adni a hőt, de ha a gyermek fázik, arra az időre be kell takarni. Ilyenkor a bőrében rossz a vérkeringés és a láz - úgy mondjuk-centralizál. A borogatás és a hűtőfürdő óvatosan alkalmazandó, mert növelheti a görcskészséget. A lázgörcs esetén (mely rendszerint a betegség első napján a láz felszálló ágában lép fel először 2-4 éves korban) fontos, hogy a görcsölő gyermek légutait szabaddá tegyük (ha pl., van valami a szájában) nézzünk az órára, hogy tudjuk, mennyi ideig tartott a rosszullét, figyeljük meg végtagjait, száját, szemét és vigyük azonnal orvoshoz, vagy hívjunk mentőt.
Dr Varga Gyula gyermekorvos
További cikkeink:
|