Napunk ajándéka
Azokat az energiaforrásokat nevezzük megújulóknak, amelyek folytonosan újratermelődnek, tehát kimeríthetetlenek. Ilyenek a nap-, szél-, a víz-, a geotermikus energia és a biomassza. A megújuló energia a fosszilis energiaforrásokkal szemben hosszú távon jelent megoldást az emberiség energiaszükségleteinek kielégítésére, hiszen folytonosan, vagy bizonyos gyakorisággal fordul elő a természetben.A Nap sugárzásából nyerhető energiát több ezer éve ismeri az emberiség. A Nap sugárzó teljesítményének a Földet érő része körülbelül 173 x 1012 kW, amely több ezerszerese az emberiség jelenlegi energiaigényének. Évente olyan mennyiségű energia érkezik a Napból a Földre, amennyit 60 milliárd tonna kőolaj elégetésével nyernénk. Ha ennek csak egy százalékát hasznosítanánk, csupán 5 százalékos hatékonysággal, akkor a világon minden ember annyi energiát fogyaszthatna, mint ma egy amerikai állampolgár.
Magyarország adottságai
Magyarországon a napsugárzási viszonyok kedvezőbbek, mint az európai átlag (a napsütéses órák száma 2100-2300 óra/év). Jelenleg azonban adottságainkat nem használjuk ki kellőképpen.
Napenergia-hasznosítás
A napenergia felhasználásának legelterjedtebb területeit két fő csoportba sorolhatjuk, ezek a passzív- és az aktív napenergia-hasznosítás.
Passzív napenergia-hasznosítás
A napenergia passzív hasznosításával külön kiegészítő eszköz igénybevétele nélkül lehetséges a napenergiát épületek futésére használni, például megfelelo tájolással, üvegezéssel, hatékony szigeteléssel.
A passzív szoláris építészet a napenergia-felhasználás legeredményesebb és legkevesebb beruházást igénylő területe.
Mit kell figyelembe venni az épület tervezésénél, építésénél?
* Hatékony szigetelés
* Megfelelő tájolás - Pl. déli tájolású nagy ablakokat kell beépíteni, a kisebb hoigényu helyiségeket (pl. eloszoba, WC, kamra) a ház északi részében kell kialakítani.
* Az épületek szerkezete minél nagyobb hőtároló kapacitással rendelkezzen
Aktív napenergia-hasznosítás
1) Termikus (napkollektor)
2) Fotovillamos (napelem)
Fotovillamos rendszer
Fotovillamos celláknak nevezzük azokat a berendezéseket, amelyek a napfényt közvetlenül elektromos árammá alakítják át. A legelterjedtebb napelemek hatásfoka 11-13%.
Habár a napelem használata Magyarországon a vezetékes árammal ellátott épületek számára még drága, az 50000 villamos árammal el nem látott tanya számára már gazdaságos.
A napkollektor
A síkkollektor olyan berendezés, amely a Nap sugárzó energiáját hővé alakítja, amit használati melegvíz előállítására, medencék vizének melegítésére és lakóházak fűtés-kiegészítésére használhatunk. A napenergia összegyűjtése mindig egy úgynevezett abszorber réteg segítségével történik, amely elnyeli és a továbbító közegnek (fagyálló folyadék) átadja a beeső napenergiát, amelyen keresztül eljut az energia a felhasználóhoz.
A használati melegvíz (HMV) termelő napkollektoros rendszer elemei
A rendszer főbb elemei a kollektor, a solar bojler, a keringető szivattyú, a tágulási tartály, a vezérlés, a rézcsővezeték és a hőszigetelés.
A használati melegvíz termelő napkollektoros rendszer működése
Borús időben:
A szolár kör szerves része a hagyományos melegvizes rendszer, ami lehet gáz-, vagy villanybojler. A rendszer vezérlése folyamatosan méri a melegvíz hőmérsékletét és amennyiben a napenergia nem tudja előállítani a megfelelő hőmérsékletet, bekapcsolja a hagyományos rendszert. A napsütéses téli napokon a szolár kör előmelegíti a vizet, ezzel is energia megtakarítást eredményezve.
Télen:
A hőcserélőben és a kollektorban fagyálló folyadék kering, ezért a rendszer egészéves működése biztosított. A fagyálló folyadék biológiailag ártalmatlan összetételű, ami szabályos működés mellett nem kerülhet a melegvízbe. A fagyálló folyadék használata azért is előnyös, mert nincs probléma a vízkövesedéssel.
A melegvíz tárolása:
A tároló nagysága a vízfogyasztás mértékétől és a beépített kollektor nagyságától függ. A leggyakoribb megoldás, hogy egy négytagú család melegvíz ellátását, kb. 4 m2 kollektorfelülettel és 200 l melegvíztárolóval oldják meg. Erre alkalmas egy hagyományos villanybojler, amely átalakítható szolár bojlerré.
A napkollektor elhelyezése
A kollektor minden tetőre felszerelhető, de saját lábakon álló külső állványra is rögzíthető. A napkollektor ideális dőlésszöge 30-60o között van, egész éves üzem esetén kb. 43o.A napkollektort az északi féltekén déli irányba kell tájolni.
Energiamegtakarítás
Átlagos magyar család energiaköltség-megoszlása
Fűtés: 54%
Közlekedés: 26%
Melegvíz: 11%
Főzés, hűtés: 5%
Kisgépek: 2%
Világítás 2%
Összesen: 100%
Megfigyelhetjük, hogy a fűtés és a melegvíz felhasználás az összes felhasználásban 65%-ot képvisel. Éves átlagban egy négytagú család használati melegvíz igényének kb. 60-70%-a készülhet napenergia felhasználásával. Ehhez 4-8 m2 napkollektor-felületre van szükség.
Költségek
Nagyon sok múlik azon, hogy milyen áron szerezzük be az elemeket, és mennyire szeretünk barkácsolni. Meglévő bojler felhasználása, illetve "kalákás kollektor-építés" esetén a befektetési költség akár felére is csökkenhet. Ennek megfelelően a befektetési költség függ a beruházási költségektől, a melegvíz használatának a mértékétől és a folyamatosan emelkedő energiaáraktól. Ezeket figyelembe véve a beruházás 3-15 év alatt térül meg.
Élettartam, karbantartás
A teljes rendszer 20 éven keresztül probléma nélkül üzemel, ezt követően az elöregedett részek cseréjével, karbantartással, még hosszú időre biztosítani lehet a működését.
A kalákás kollektor-gyártás("Csináld magad!")
Magyarországon létezik egy kollektorépítő hálózat, melyet társadalmi szervezetek irányítanak. Ingyenes szakmai segítségükkel anyagáron összeszerelhetjük mi magunk a napkollektort. Így megtakaríthatjuk a speciális szerszámkészletet és a magas munkadíjat. A résztvevők egy hétvégén meg tudnak építeni két darab (3,6-4 m2) kollektort, amivel egy négytagú család melegvíz szükségletének 60-70%-a megoldható. A kalákás kollektorépítéssel kapcsolatban kérjük keresse tanácsadónkat, vagy tekintse meg a www.fenntarthato.hu portált.
Kapcsolat a meglévő rendszerrel
Minden szabályozható hagyományos rendszer kiegészíthető napkollektorral. Az újonnan kialakításra kerülő napkollektoros rendszernél is feltétlenül szükséges egy rásegítő berendezés (villanybojler, gázkazán, stb.).
A napenergia-felhasználás előnyei
* Csökken a környezetszennyezés, ezért javul a lakosság egészségi állapota, így csökkennek az egészségügyi kiadások.
* 1 m2 napkollektor évente kivált:
o 75 liter tüzelőolajat (HTO)
o 200 kg széndioxidot (CO2)
o 2,5 kg kéndioxidot (SO2)
* A napkollektoros rendszer a legbiztonságosabb melegítő berendezés.
* Az ország energiahordozó-importja csökken, így javul a gazdasági helyzet.
* Új munkahelyek teremtése.
* A turizmus növekszik a tisztább környezet következtében.
* Megoldható a villamoshálózattól távol eső területek gazdaságos energia-ellátása.
* Minimálisak a működtetési költségek.
Forrás: Ökoszolgálat Alapítvány
|