Fogyó nemzet lefelé a lejtőn - sajtónyilatkozat
NOE honlapjáról 2006.07.13. 21:34
Mottó:
„Az egyke oka tisztára anyagi. Nem a szegénység az oka, hanem a szegénységtől való félelem, tehát végeredményben mégis a gazdasági megnyomorítottság. Tehát csupán az felelős érte, aki a gazdasági megnyomorítást okozza. "
Illyés Gyula: Pusztulás (Uti jegyzetek)
Megjelent: a Nyugat 1933.17-18.számában
A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) a Népesedés Világnapja alkalmából az alábbi nyilatkozatban foglalja össze a véleményét az „Új egyensúly” elnevezésű kormányprogrammal kapcsolatban:
Nem csupán sajnálatosnak, hanem teljes mértékben elfogadhatatlannak tartjuk, hogy az „Új egyensúly” program semmilyen módon nem foglalkozik az ország népesedési helyzetével, családpolitikával, a programmal bevezetni tervezett vagy már el is fogadott intézkedéseknek az amúgy is katasztrofális népesedési helyzetre gyakorolt súlyosan negatív hatásával, következményeivel. Ne feledjük: az 5 éven aluli kislányok létszáma már évtizedek óta lényegesen kisebb, mint a nagymamáiké, és az utóbbi 25 év alatt két megye lakosságával lettünk kevesebben!!!
A jogbiztonságot sérti, hogy a Kormány nem tartja be a jogalkotásról szóló törvényt, hiszen az intézkedéseket széleskörű társadalmi egyeztetést mellőzve vezeti be.
A gyermeket nevelő, eleve sérülékeny és sokszor kiszolgáltatott helyzetben lévő kis- és nagycsaládokat a változások számos eleme súlyosan érinti. Veszélybe kerül a szülők munkahelye akár költségvetési szervnél, akár vállalkozásnál dolgoznak, a munkanélküli család útja pedig egyenesen a nyomorba vezet. Várható, hogy a munkanélküliségtől, a nyomortól való félelmükben sokan ismét csak tovább veszélyeztetik a gyermekes családok létfenntartását halogatják – vagy végleg fel is adják - gyermekszám-terveik megvalósítását.
Az adók, járulékok emelkedése és a kedvezmények szűkülése miatt a gyermekes családok jövedelme nagyobb mértékben csökken, mint másoké. Az intézkedések - együttes hatásukat tekintve - széles körben, növelik az eddig is szégyenletes jelenségek, a gyermekéhezés és a gyermekes családokat sem kímélő hajléktalanság arányát. Kétséges, hogy a gyermekek közel egyharmadát nevelő többgyermekes családok elő tudják-e majd teremteni a gyermekek iskolába járásához szükséges költségeket. Amennyiben vizit- vagy gyógyszerfelírási díj bevezetésére kerül sor, bizonyosra vehetjük, hogy mind a szülők, mind a gyermekek egészségi állapota jelentős romlásnak indul, hiszen nem fognak tudni orvoshoz menni minden szükséges alkalommal, nem fogják tudni kiváltani a gyógyszereiket és a gyógyászati segédeszközöket. Ugyanide vezethet a több-biztosítós rendszer bevezetése is az egészségügyben, hiszen a gyermekes családok jelentős, már most is félmilliónál több segélyre szoruló gyermeket nevelő rétege nem képes kifizetni az egészségügyi ellátás magasabb költségeit. Sajnos, ez a helyzet a szenvedélybetegségek esetében lefelé tartó ördögi spirálba is taszíthatja a családokat.
A közműdíjak emelkedése és a tarifamódosítás – még a vezetékesgáz-árra és a távfűtési díjra vonatkozó, indokolatlanul kis hatókörű részleges kompenzáció egyébként pozitív bevezetése ellenére is – jelentősen rontja az életkörülményeket, és ugyancsak hozzájárul a családok jelentős hányadának végletes elszegényedéséhez.
Magyarországi igazi tőkéje a szellemi gazdagság. Azonban az oktatásban a kötelező óraszámok emelése, a felsőoktatásban a tandíj általános bevezetése és a kompenzációs mechanizmusok (ösztöndíjak, diákhitel, adókedvezmény) elégtelen volta miatt a többgyermekes családok gyermekei szinte teljesen esélytelenné válnak a továbbtanulásra. Ez az ország gazdasági lehetőségeire is negatívan hat vissza, és megbocsáthatatlan pazarlás a tehetségekkel.
Felszólítjuk a kormányt és az országgyűlést, hogy a családok ellehetetlenülésével járó intézkedéseket vonják vissza, továbbá hogy a gyermeknevelést a közterhek teljes jogú részeként kezeljék, mert egyetlen hatalomnak sem lehet érdeke, joga, hogy bármennyire is fontos rövid távú érdekek oltárán feláldozza az ország jövőjének alapját jelentő emberi, társadalmi tőkét.
A Nagycsaládosok Országos Egyesülete minden törvényes és demokratikus eszközt igénybe vesz annak érdekében, hogy ezeket a súlyos károkat okozó intézkedéseket megakadályozza vagy legalább enyhítse.
2006. július 10.
|