Ünnepekre II.
Hérák Dorottya 2008.03.24. 18:18
Ha már baj van:
Mindig jobb megelőzni a bajt, mint orvosolni, de ha már megtörtént igyekezzünk néhány dolgot betartani!
A gyomorrontást általában erős fájdalmak, hasmenés, hányás kísérheti. Érdemes itt kitérni a székrekedésre is, mely inkább általánosan előforduló népbetegség, és nem az ünnepekre jellemző.
-
Hányinger és hányás esetén:
Ha hányingerünk támad, ne ijedjünk meg! Vegyük számba, hogy mit ettünk meg és próbáljunk kényelmes testhelyzetet felvenni. Annál jobb, minél kevésbé feszül a hasunk. Ha nem ettünk romlottat, akkor érdemes bevenni egy B6-vitamint, illetve valamilyen hányáscsillapítót és nyugalmas helyre vonulni. Persze nem árt egy zacskót is készenlétbe helyezni. Fontos, hogyha nem tudunk aludni, akkor tereljük el a gondolatainkat az ételekről! Pl.: olvassunk könyvet, vagy nézzünk filmet!
Ha hánytunk, akkor is fontos a nyugalom és az, hogy ne gondoljunk semmilyen táplálékra! Ilyenkor igyunk sok vizet, hogy ne száradjunk ki! Amikor már úgy érezzük, hogy jól esne valamit enni, akkor is még jobb, ha várunk egy keveset az evéssel, illetve, ha végképp nem bírjuk tovább ehetünk főtt burgonyát és kétszersültet! De egy egész napnak el kell telnie az utolsó hányás után, ahhoz, hogy enni tudjunk. ekkor is csak a kímélő, könnyű ételek jöhetnek szóba.
-
Hasmenés, székrekedés esetén:
Hasmenés esetén együnk banánt, és igyunk sok vizet, ugyanis ekkor is nagy az esélyünk a kiszáradásra. Fontos, hogyha gyötör az éhség, akkor se fogyasszunk mást, mint kétszersültet és főtt krumplit. Az utolsó híg széklet után egy nappal már szintén fogyaszthatunk könnyű ételeket, de ezeket is csak fokozatosan vezethetjük be újra.
Ha székrekedésünk van akkor is igyunk vizet, és együnk lekvárt, aszalt szilvát. (Az utóbbiban szorbit van, amely hashajtó tulajdonságú.)
|