A tarkára festett tojások ajándékozásának régi hagyománya van. Régebben általában tyúk- vagy libatojásokat festettek és díszítettek, ma már azonban sokféle anyagból készült tojások kaphatók, melyek teljesen új díszítési technikát tesznek lehetővé. A klasszikus kifújt tojások mellett (ami jelentősen tartósabb darab lehet a főzőtt festett tojásoknál, amiktől "illatuk" miatt néhány nap után kénytelenek vagyunk megválni,) kaphatók már porcelán, műanyag, fa, viasz vagy hungarocel alapanyagú tojásokat is. Sok tojást a gyerekek is könnyen elkészíthetnek. Hagyjuk őket kibontakozni, és próbáljuk ki a legkülönbözőbb színösszeállításokat és technikákat.
Tojások kifújása A megmosott tojás mindkét végén szúrjunk erős tűvel néhány miliméternyi lyukat. Dugjunk bele egy hurkapálcát vagy szívószálat, amivel így összekeverhetjük a fehérjét és a sárgáját. Egyik végén keresztül jó tüdővel egyszerűen kifújjuk a tojást a héjából. Finnyásabbak szívószálon át is fújhatják. Ezután kívül-belül mossuk át a tojásokat.
Viasszal írt tojások A viaszolt tecnika a legősibb díszítési mód. A tojásokra méhviasszal (vagy egyszerű hegyezett gyertyával) írjuk a mintákat. Az így megírt, megrajzolt tojásokat aztán festőlébe téve tesszük. Amikor a tojás megfelelő színű, meleg ruhával letöröljük róla a viaszt, ami alatt a festék nem fogja meg a tojást. Ezért ezt a festésmódszert batikolt technikának is hívják.
Szalvétatechnika Az üzletekben óriási választékot találunk húsvéti mintás szalvétákból. Az apró mintásak különösen alkalmasak húsvéti tojások és tojásgyertyák díszítésére. A szalvétát szedjük lapjaira, és a legfelső rétegből vágjuk, vagy tépjük óvatosan körbe a mintát. Még szárazon rápróbáljuk a tojásra vagy gyertyára, majd a felületet egyenletesen bekenjük szalvétaragasztóval (pl. Art Potch, UHU Servietten-Technik stb.). Ráhelyezzük a motívumot, és ecsettel vagy ujjal középről kifelé simítjuk. Halvány alapszínű tojásokon mutat jól.
Hagymasárga tojások A régi időkben szokás volt a vöröshagyma száraz héját megfőzni, s ebben a lében olyan szép sárga lett a tojás, mint a sárga virág. Ha mi is ki akarjuk próbálni, akkor 1-2 liter forró vízhez számoljunk 1-2 maréknyi vöröshagymahéjat. Hagyjuk ázni a leveleket, kicsit főzhetjük is. Természetesen minél több hagymahéjat használunk, annál töményebb festőlét kapunk, annál több tojás festéséhez elég, illetve egészen vörösesbarnára festhetjük vele a tojásokat.
Márványos tojások Először is húzzunk gumikesztyűt! Aztán vegyünk tenyerünkbe egy kis plakátfestéket, és dörzsöljük szét. A kifújt tojásokat mindkét kezünkkel tapogatva festékezzük be. Először mindig egy színt használjunk, és ha már van a tojásnak egy alapszíne, akkor cifrázhatjuk még további színekkel, matricákkal, hőre puffadó festékekkel pöttyözve stb.
Hőre puffadó festékek Kreatív boltokban kaphatók ezek a festékek. Bármilyen egyszerű ábrát rajzolhatunk vele a tojásokra, de számítsunk rá, hogy a minta száradás alatt jelentősen felpuffad, éppen ettől érdekes és egyedi. A festéket forró levegővel, hajszárítóval is segíthetjük felpuffadni, de így is hagyjuk 6 órán át száradni.
Jótanács A festett tojásokat célszerű nyársra húzni, például hurkapálcára szúrva szárítani, így egyenletesen száradnak.
|