A Családbarát Fórum értékelése
November 21-én, szerdán 5 órai kezdettel tartottuk a Családbarát Fórumunkat.
Az előzmények: idén nyár végén fogalmaztuk meg, hogy családbarát városban szeretnénk élni. Egy nyílt levélben tettük közzé kívánságunkat, a Halasi Tükör hasábjain. Annak érdekében, hogy ne csak a saját véleményünket képviseljük, szeptemberben létrehoztunk egy kérdőívet e témában. Október folyamán minden általános iskolába és óvodába vittünk belőle, s a pedagógusok segítségével 1000 darabot ki is osztottunk. Nagy izgalommal vártuk: vajon hány kitöltött ívet dobnak be a gyűjtődobozainkba? A szétosztott kérdőívek fele visszaérkezett! Ez nagyon pozitív fogadtatásra vall! A kérdőívek összegzése után elkészítettük a „problémafát és célfát”, s megszülettek az immár széles nyilvánosság segítségével megfogalmazott javaslataink. Ezek ismertetése történt meg a nyilvános fórumon, ahol a megjelentek hozzá is szóltak az elhangzottakhoz – ezzel is segítve nekünk.
A fórum: Meghívtuk és vártuk a város valamennyi e témában illetékes vezetőjét: városvezetők, intézményvezetők, képviselők, családsegítő szolgálat vezetője, gyermekjóléti szolgálat vezetője, rendőrkapitány, valamint a kérdőívet kitöltő családok közül mindazokat, akik különjelezték felénk: szívesen eljönnek személyesen is.
Az elhangzottak rövid ismertetése: a városban mintegy 500 családtól érkeztek vissza hozzánk a válaszok. Nagyrészük házasságban él, két gyermeket nevel és családi házban él. Véleményük szerint az ideális családbarát városban sok jó játszótér van, gaz-és parlagfű mentes terek vannak, a gyermekintézményekben a törvényeknek megfelelően 25 fő alatti csoportok vannak, az óvodákban két szakképzett óvónő dolgozik minden csoportban, a munkahelyteremtés és azok megtartása a város által támogatott, a részmunkaidős foglalkoztatást város támogatja, a hivatalok nyitva tartása a családok ritmusához igazodik. A családok véleménye szerint Kiskunhalason a legrosszabb állapotban az utak és a járdák vannak; a munkahelyteremtés igen gyenge és nagy szükség lenne rá; kevés a jó minőségű játszótér, kevés a bölcsődei férőhely; a hivatalok nyitva tartása nem ideális; lehetne több jó minőségű szabadidős program és több sportolási lehetőség.
Javaslataink:
A) Ami nem kerül pénzbe:
· A hivatalok nyitva tartása igazodjon jobban a családok igényeihez: heti egy alkalommal legyen hosszabb ügyfélfogadási idő.
· A város támogassa és propagálja (a város által finanszírozott média segítségével!) a részmunkaidős munkavállalást: az iparűzési adóból adjon kedvezményt annak a vállalkozónak, aki 4 vagy 6 órában foglalkoztat munkavállalókat. Látszólag ez pénzbevétel kiesést okoz, de ha végig gondolják, hogy ezzel több édesanya dolgozhatna, kevesebb gyermek lenne az intézményekben, kevesebben szorulnának segélyre, akkor máris látszik, hogy ez a döntés NEM KERÜL PÉNZBE
· Az iskolák előtt és körül rendőr vagy polgárőr segítse a közlekedést.
· A különböző szervezetek által megszervezésre kerülő kulturális és egyéb programok a mainál rendszeresebb és hatékonyabb propagálása. Erre kiváló kezdeményezés volt a Pavilon című ingyenes újság, de a Halas Tv és Halasi Tükör is felvállalhatná ezt a szerepet az eddigieknél szervezettebben és megbízhatóbban.
· A városban zajló sporttevékenységek arányosabb támogatása: a tömegsport népszerűsítése legyen az első ezek között!
· Azon helyi rendelet szigorú betartatása, miszerint a szórakozóhelyek este tíz óra után nem tarthatnak nyitva.
· Az ebrendelet szigorú betartatása a kutyagumi mennyiségének csökkentése érdekében.
B) Ami aránylag kevés pénzbe kerül:
· A város támogassa és szorgalmazza a lakótelepek házai közti üres, jelenleg elhanyagolt terek lakóközösségek általi kiépítését: épüljenek játékterek, sportpályák úgy, hogy az ott lakók is részesei legyenek a megvalósulásnak és az állagmegóvásnak. Ezzel nem csak a tereink szépülnek, a gyermekek mozgás lehetősége növekszik, de a lakóközösségek kohéziója is megnő – márpedig a társadalmi kohézió gazdasági erővé válik!
· A város hozzon létre ún. inkubátorházakat azok számára, akik vállalkozni szeretnének. Támogassa és ismertesse a pályázati és egyéb lehetőségeket. Így is támogassa a munkahelyek létrejöttét és azok megtartását.
· Támogassa a helyi kisvállalkozókat. A kis és középvállalkozások foglalkoztatják a munkavállalók zömét!
· Elvárjuk, hogy az óvodákban és az iskolákban tartsa be a törvény által előírt létszám és egyéb követelményeket. Tudomásunk szerint ez jelenleg nem teljesül 100%-ban. Ne a gyerekeken spóroljon Kiskunhalas!
· Az iskolákban legyen szabadidő szervező. Legyen az természetes,hogy az iskolai szünetekben van hova vinni és engedni a gyerekeinket.
· Minden iskolában legyen és maradjon napközi ellátás. Nincsen alternatívája, nem teheti meg Kiskunhalas, hogy megszünteti, vagy akárcsak összevonja ezt az ellátást!
· A pályázati lehetőségek kihasználásánál figyeljen arra, hogy a fontos ügyekre maradjon elegendő pénz: mit érünk még csodálatosabb, búvópatakos főtérrel, ha a gyerekeink ellátásáról nem tudunk gondoskodni???
· A közterületeken legyen nyilvános WC.
· A meglévő játszótereket tisztán és jó állapotban kell tartani: homokot cserélni, stb.
C) Ami sok pénzbe kerül, de akkor is elmondjuk:
- Az utak állapota rossz. A járdáké is. Babakocsival vagy tolókocsival közlekedni nehéz.
- Kevés a városban a védett biciklis út, pedig szerencsére nagyon sokan közlekednek kerékpárral. Főleg gyerekek. Miattuk IS sürgős és fontos a kerékpárosok védelme.
- A városban a bölcsődei férőhelyek száma nagyon kevés, jó lenne még több.
D) Mindezeken túl vannak olyan pozitív jelek is a városban, amelyek bíztatóak e témában.
Nem szeretnénk ezeket sem elhallgatni, de a hiányosságok súlya a válaszadók körében még nagyobb, mint a
jó dolgok érzékelése. És persze tudjuk azt is, hogy nagyon sok rajtunk, itt élő embereken múlik! Épp ezért
szerveztük meg a fórumot.
vissza a főoldalra |