Bagoly és pacsirta
Jutka 2008.02.09. 20:08
Legújabb kutatások szerint azt, hogy valaki korán kelő, vagy későn fekvő, sokáig alvó típus-e, a gének határozzák meg. A tudósok szerint testünk minden egyes kis sejtje rendelkezik egy belső órával, amelyet a különböző gének befolyásolhatnak. A sejtóra járásának ritmusát bőrsejtek segítségével meg tudták mérni.
Az már régóta tudott dolog, hogy szervezetünk rendelkezik egy biológiai órával, amely nagyjából 24 órás periódusokban szabályozza az alvást, az emésztést és az agykapacitás kihasználtságát a nappali vagy éjjeli igénybevételnek megfelelően.
Az agyunkban a hipotalamusz szabályozza ezt az időmérő mechanizmust, de most úgy találták a kutatók, hogy valamennyi sejtünkben van egy kis „óra”, amelyre időmérő gének hatnak.
A Zürichi Egyetem tudóscsoportja önkéntesektől vett bőrmintát, a bőrsejteket tápoldatban tenyésztették és megmérték az „óragének” működési sebességét. Az önkénteseknek ki kellett tölteniük egy kérdőívet arról, hogy bagoly vagy pacsirta típusok-e, és a laboratóriumi eredmények az esetek többségében egyeztek a bőrsejtek tulajdonosainak válaszaival.
A kutatást végző szakemberek úgy gondolják, hogy az egyes emberek időmérő génjeiben megfigyelhető különbségek adnak választ a különböző életritmusokra. A svájci csapat azonosított például egy olyan génmutációt, amely korán kelővé teszi az embert. A mutáció hatása az, hogy az ezt hordozó személyek hamarabb fáradnak el a nap során, ezért jobb szeretnek korán lefeküdni.
|