Napszemüveg-vásárlás
Jutka 2008.04.24. 12:20
Nem csak a nyár divatja a napszemüveg, sportoláshoz télen-nyáron ajánlott. Havas környezetben például elengedhetetlen szemünk védelme. Az UV-t nem szűrő lencsék viszont szemünk épségére jelenthetnek komoly veszélyt. Hol vásároljunk, melyiket válasszuk? Biztosan gagyi az olcsó?
Az első, napszemüvegnek nevezhető okuláré a huszadik század elején készült el, bár egyes források szerint már az ősi Kínában is használtak színes üvegeket, leginkább vélt mágikus erejük miatt. Korábban elsősorban a nyár kelléke volt a napszemüveg, de manapság az év szinte minden szakában szükség lehet rá.
Az ózonréteg vékonyodása, a környezeti hatások felerősítik az UV sugarakat, ami ellen nem csak nyáron kell védeni szemünket – mondta Tóbiás Richárd a Magyar Látszerész Szövetség elnöke. Az UV-védelem ezért nem csak a napszemüvegeknél, de más, hétköznap viselt szemüvegeknél is fontos. A szövetség május 14-ig tartó, UV-Teszt programja keretén belül számos optikusnál ingyen bemérik a szemüvegek és napszemüvegek UV-szűrő képességét. Extrém esetekben, például bírósági tárgyalásnál lehetőség van arra is, hogy egy szemüveg UV-szűrő képességét laboratóriumban vizsgálják meg, és jegyzőkönyvvel ellátva igazolják az eredményt. Az ellenőrzés ára borsos, harmincezer forint.
Tévhitek
A szemüvegek UV-szűréséről számos tévhit él a fogyasztókban. Többen úgy hiszik, ha egy lencsére többféle réteget kérnek, az egyben UV-védelemre is alkalmas. Ez nem így van. Az antireflexiós és karcolásmentes rétegek önmagukban nem alkalmasak a káros sugarak kiszűrésére. Ezt a biztonságot egy külön UV-szűrő réteg adja. A másik tévhit, hogy megfelelő okulárét csak szabadtéri sportoláshoz, például síeléshez és vízparti tartózkodáshoz kell viselni. A vezetésnél, kirándulásnál és egyéb szabadtéri tevékenységeknél is fontos a védelem, és nem csak nyáron.
Nem az ár a fontos
Megszűnőben az a tévhit, hogy egy olcsó napszemüveg egyben gagyi is. Azért körültekintően kell vásárolni, utcán és piacon nem szabad napszemüveget beszerezni – tanácsolta az elnök. Ha optikusnál vásárolunk, akkor - számla ellenében - az esetleges reklamáció is könnyebb.
Forrás: MTI
Elengedhetetlen az UV-védelem! Az olcsó szemüveg tehát nem biztos, hogy rossz. Több éve már csak megfelelő UV-szűréssel rendelkező „sötétítőket” szabad forgalomba hozni. Tóbiás szerint az olcsóbb kategóriában nem megfelelő szűréssel rendelkező szemüveg is előfordul. Véleményét támasztja alá egy, három évvel ezelőtt a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság elődje, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség által felmérés is. Laboratóriumi tesztek kimutatták, hogy a százforintos napszemüveg ugyanúgy védett az UV-sugárzás ellen, mint a több tízezer forintos. Különbség csak a lencse és a keret minőségében volt. Az olcsóbbak lencséje optikailag torzított.
Forrás: Fogyasztók/Mizik Marcell
Az alapanyagot és a márkát fizetjük meg A szövetség elnöke szerint az olcsóbb szemüvegek hatékonysága lehet ugyanolyan jó, mint a márkás, több tízezer forintosoké. Különbség az anyagfelhasználásban van. Az olcsóbb keretekhez allergizáló nikkelt is használhatnak. Drágább napszemüvegeknél persze a márkanevet is meg kell fizetni. A márkahamisítványokkal ugyanakkor nagyon vigyázzunk! Ezek a - főleg távol-keleti - gyártmányok nem estek át laboratóriumi vizsgálatokon, nincs megfelelőségi bizonylatuk, így legtöbbjük egyáltalán nem rendelkezik UV-szűrő réteggel.
|