Lélekemelő örömforrás: a játék
házipatika 2006.03.24. 21:07
A szülők nagyban segíthetik gyermekük fejlődését, ha fizikailag és szellemileg ingerekben gazdag, biztonságos környezetet biztosítanak számára. A tanulás során kiemelkedő szerep jut a játéknak, melynek jelentős személyiség- és képességfejlesztő hatása van
"A gyermek a közös játékban a szülő a gondoskodásban méri a szeretetet."
Dr. Páli Judit, gyermekpszichológus
A megfelelő játékeszköz kiválasztása
A megfelelő játékeszköz kiválasztása felelősségteljes feladat a szülők számára. A játékboltok széles kínálatából nagyon nehéz kiválogatni azokat a játékokat melyekre valóban szüksége van gyermekünknek. Mivel minden gyermek külön egyéniség, eltérő képességekkel, fejlettségi szinttel, a termékeken feltüntetett életkorra vonatkozó megjelöléseket csak tájékoztató jellegűnek érdemes tekinteni. Ez különösen akkor fontos, amikor gyermekünk valamely fejlesztési területen fokozottabb figyelmet igényel, mely napjainkban sajnos egyre gyakoribb jelenség.
Sűrűn előfordul, hogy csemetéinkre az "elektromos villanypásztorok" vigyáznak. Az egészen kicsi babák figyelmét is felkelti és leköti a színesen és hangosan villódzó televízió, hallási figyelmét már korán eltompíthatja a hangos és monoton zene. Mivel ezekhez a hatásokhoz szokik hozzá a gyermek, bizony komoly feladat érdekes és elmélyült játékra ösztönző eszközt találni számára. Igyekeznünk kell tehát megkímélni ezektől a hatásoktól. Rengeteg beszéddel és mozgással (mely a mindennapi cselekvéseinket kíséri) kell ösztönözni cselekvésre és utánzásra, hogy Ő maga is kedvet kapjon a hangos megnyilatkozásra. Ez a sok-sok mozgás és beszéd segíthet megelőzni a későbbi szegényes szókincs kialakulását, a beszéd észlelésének és értésének nehézségét.
A megfelelő játékeszköz kiválasztásának kulcsa abban rejlik, hogy pontosan megismerjük a játékok funkcióit, majd összepárosítjuk azt gyermekünk képességeivel. A játékok alapos ismerete azonban egy külön tudomány, nem is várható el senkitől, hogy pontosan ismerje azokat, kivéve persze a szakembereket, akik gyermekeink fejlődését segítik napról napra a bölcsödében, óvodában. Ezt a szakmai jártasságot várhatjuk el kedvenc Fair Play Játékboltunkban is az eladóktól. Egy igazán jó játékbolt megadja azt a plusz segítséget, mellyel a gyermekünk számára megfelelő játékokat ki tudjuk választani, úgy ahogy a védőnő a megfelelő krémet ajánlja a babánk kipirosodott popsijára!
Milyen egy jó játék?
Az igazán jó játéknak egyszerre több funkciót is be kell töltenie. Nem szabad túl "önműködőnek" lennie, hiszen az nem inspirálja a gyermeket a játékra, csak ideig-óráig ejti őt ámulatba. A megfelelően kiválasztott játék akkor hozza ki a legtöbbet a gyermekből, ha lehetőséget teremt a kreativitásra, többféleképpen lehet vele játszani, módot teremt az új szabályok, új funkciók kitalálására. A sokféleség ad alkalmat az igazi rácsodálkozó szemlélődésre, majd a későbbi életkorokban a kitartó, elmélyült játékra. Igen fontos azonban, hogy a kiválasztott és megvásárolt játékot mi magunk is alaposan és jól ismerjük. Tudjuk hogyan kell használni. Játszani is meg kell tanítani a csemeténket, mivel 3 éves koráig csak utánzás útján tanul, ráadásul az egyszemélyes játék egy idő után minden életkorú gyermeknek unalmassá válik. A jó játék egy későbbi fejlődési szakaszban újra elővehető és új felfedeznivalót kínál. Nem utolsó sorban a játék készüljön olyan anyagból, melyet a gyermek szívesen a kezébe vesz, színei keltsék fel az érdeklődését és ne essen szét a második használat után.
Gyakorlati tanácsok
Csecsemőkorban a testi, lelki és szellemi fejlődés elválaszthatatlan egymástól. 6-8 hetes korban a kisbaba felfigyel a hangokra, fejét a hangforrás felé fordítja, szemével már követi a tárgyakat és kezét is észreveszi. Egyes kutatások szerint az 1 hónapos csecsemő meg tudja különböztetni az emberi hangot más hangoktól. Az énekhang és a zene megnyugtatja a babát, főként, ha az anyaméhből megismert dallamot hallja. A nyugodt álomba szenderedéshez ajánljuk az élénk színű, halk, lágy dallamot játszó plüss játékokat. (Fair Play Játékbolt: Zenélő Hold, Zenélő Csillag)
Az újszülöttek látása kevésbé fejlett születéskor. Látószélességük és fókuszálási képességük korlátozott, a tőlük messzebb lévő dolgokat élesebben látják. Körülbelül 7-8 hónapos korukban látnak úgy, mint a felnőttek. Az ingergazdag környezet biztosításához ajánljuk az ágy fölé függeszthető, figyelemlekötő játékokat, melyek akkor izgalmasak igazán, ha színük élénk kontrasztot tartalmaz. Kutatások szerint a csecsemők előnyben részesítik a bonyolultabb mintákat a simával szemben, illetve a görbe vonalakat az egyenesekkel szemben. A lágy szellőben ringatózó játék a mozgásfejlődésre is jó hatással van, 3-4 hónapos korban a kisbaba megpróbálja nyújtózkodva elérni az izgalmas tárgyakat. A mozgás során a gyermek vérkeringése felpezsdül, ami értelmi fejlődésére is jó hatással van. Praktikus az ágy rácsaira feltehető színes, figyelemlekötő játék, melynek kedves figurái később a gyermek kezébe adhatóak és a szülő mesét is kitalálhat róluk. (Fair Play Játékbolt: 3D Meseköny - Békakirály, Aktivizáló textilfarm)
Három-négy hónapos korban igen hasznosak a figyelemlekötő szőnyegek. Egyfelől a puha anyag kényelmes fekhely, másfelől a rajta található élénk színű csörgő-zörgő tárgyak fejlesztik a gyermek látását, tapintását, illetve hallását. A szőnyegen különböző távolságra elhelyezkedő figurák mozgásra ösztönzik a babát, mert elérésük komoly munka a gyermek számára. Különösen praktikus a hordozható, pille könnyű, összecsukható "aktivizációs" szőnyeg, melyet a friss levegőre is magunkkal vihetünk. (Fair Play Játékbolt: Tengeres aktivizációs szőnyeg)
A nyújtózkodás öröme, amikor a gyermek végre kezébe veszi a játékot. 3-4 hónapos korra kialakul a fogóreflex és baba boldogan szorítja, rázza a megkaparintott tárgyat. Fél éves kora körül megtanulja: hogyan érheti el a keze ügyébe tett tárgyakat. Mivel meg is kóstolja ezeket, nagyon kell figyelnünk, hogy ne legyenek apró, lenyelhető tárgyak a gyermek közelében. A játékválasztásnál ügyelnünk kell annak anyagára és minőségére is. A gömb alakú csörgő figyelemfelkeltő, illetve a több dimenziós kiterjedés lehetőséget ad az ujjak aktív mozgatására és erősítésére. A golyók az átlagosnál nagyobb használatnak és gépi tesztelésnek vannak kitéve, csak így kerülhetnek kereskedelmi forgalomba. (Fair Play Játékbolt: Szonja csörgő)
A 6 hónapos gyermek már gyakran hangot ad nemtetszésének, főleg öltözködés közben. Ilyenkor célszerű valamilyen figyelemelterelő hadművelethez folyamodni. A szülőkből csodálatos kreativitást váltanak ki az ilyen helyzetek. A gyermek kezébe adhatjuk a már jól ismert zenélő figurát, vagy egy könnyű, színes csörgőt illetve pelenkázáskor a pelenkázó fölé lógathatunk egy játékot úgy, hogy azt éppen elérje a kisbaba. (Fair Play Játékbolt: Polip, Béka, Nyuszi csörgő)
9-10 hónapos korban a baba már kezdi megismerni környezetét, szótagokat utánoz, hason fekve törzsét emeli, kapaszkodva már meg tud állni. Ebben a korban a gyermekek előszeretettel kezdenek pakolászni. Jó alkalom, hogy beruházzunk az első olyan fűzőgetős, vagy konstrukciós játékba, mely nagyobb darabokból áll és a későbbiekben "eredeti" funkcióját remekül használja majd. (Fair Play Játékbolt: Nagy fagyöngyök, Maxi építőkocka)
A 10-12 hónapos gyermeknek nem könnyű játékot vásárolni, a csörgőt már kinőtte, a kirakós játékok pedig még bonyolultak számára. Erre az időszakra ajánljuk: a Maria Montessori (Olaszország első orvosnője; a róla elnevezett fejlesztő módszer megalkotója) kutatásaiból származó "Montessori karika" egyszerűbb változatait. A kisdedek nagyon szeretik pakolni a játék elemeit. Rakosgatás közben fejlődik kézügyességük, elkezdenek megismerkedni a színek és a méretek sokféleségével. (Fair Play Játékbolt: Cicás torony, Montessori torony, Manó torony)
Egy éves korra a gyermekek nagyon szeretik kalapálni a nagyméretű, színes golyókat. A tevékenység során fejlődik a gyermekek szem- és kézkoordinációja, valamint elkezdik a színeket azonosítani. (Fair Play Játékbolt: Golyós kalapáló, Barkácsoló, Kapd el az egeret!)
Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy nem a túlzott mennyiségű játékvásárlás biztosítja gyermekünk fejlődését, hanem a megfelelően kiválasztott játékok és a közös foglalkozások.
|