Vegyi anyagok a kozmetikumokban
Vegyi reakció 2006.07.03. 22:03
A kozmetikai cikkeket a szép, egészségesnek tûnõ bõr kialakításáért használjuk. Tágan értelmezve olyan egészségügyi célú cikkek is ide tartoznak, mint például a fogkrém, szappan, esetleg a tusfürdõ. Azonban egyes vizsgálatok szerint a kozmetikumok használata során a szépség és az egészség nem járnak együtt.
A kereskedelemben kapható kozmetikai termékekben találhatunk allergén és irritáló hatású anyagokat, lehetséges rákkeltõket, feltételezhetõen hormonhatásúakat és a különbözõ szerveket esetlegesen károsítókat.
A kozmetikumok a lényegesen jobban megvizsgált gyógyszerekhez, élelmiszeradalékokhoz hasonlóan olyan készítmények, amelyeket szándékosan juttatunk szervezetünkbe, azonban mint látható használatuk sok bizonytalanságot, kockázatot rejt.
Ftalátok (phthalate)
A kozmetikai termékekben (elsõsorban hajspraykben, parfümökben, körömlakk-lemosókban) a bõrpuhítási célból használják. Állatkísérletek szerint károsíthatja a szaporodási szervrendszert, egyes típusai hormonhatásúak (így felhasználásuk a gyerekjátékokban korlátozott), allergiás, asztmás megbetegedésekkel is összefüggésbe hozható.
Parabének (paraben)
Kozmetikai termékekben és élelmiszerekben (p-hidroxi-benzoát néven) gyakran használt tartósítószer. Behatolhat a bõrbe és hormonális hatású, lehetséges rákkeltõ.
Parfümök, illatanyagok (parfume, fragrance)
Nincsen szabályozva, hogy mekkora mennyiségben és milyen kombinációban használhatnak kémiai illatanyagokat a kozmetikumokban. Az illatanyagokhoz felhasznált vegyi anyagok 95 %-a petróleumból kialakított szintetikus hozzávaló.
A többi összetevõvel ellentétben a felhasznált illatanyagokat nem kell részletesen megnevezni a csomagoláson, azokat az EU-ban egységesen a parfume szóval jelölik. Az átlagos kozmetikum 50-100 illatanyagot tartalmazhat, amely az ipar szerint olyan sokféle, hogy nehéz lenne õket felsorolni. Az illatanyagok elõállításához felhasznált több ezer vegyi anyagnak csak egy kisebb részének biztonságosságát vizsgálták meg, ezek közül néhány légzési nehézségeket, allergiás reakciókat válthat ki.
P-feniléndiamin (p-phenylenediamine)
Sötét hajfestékekben megtalálható összetevõ. Feltételezhetõen mutagén, lehetséges rákkeltõ, allergén és irritáló hatású. A vesét, az immun-, ideg- és légzõrendszert is károsíthatja.
Toluol (toluene)
Körömlakkokban használt összetevõ. A szervezetre igen sok káros hatással rendelkezik, többek között bõrirritáló hatású, károsítja a májat, a bõrt, a vesét, az ideg-, a légzõ- és vérrendszert, nagyobb mennyiségben vetélést okozhat.
Triklozán (triclosan)
Antibakteriális hatású összetevõ, melyet például fogkrémekben, dezodorokban használnak.
Irritáló és immunrendszert megzavaró hatása lehetséges, egyes vizsgálatok anyatejbõl és halból is kimutatták. Gyártása és elégetése során kis mennyiségben erõsen rákkeltõ dioxinok is keletkeznek.
Az egyes termékek és alkotóelemek lehetséges hatásairól angol nyelven igen részletes értékelést ad az amerikai
Environmental Work Group honlapja
|