NÖVÉNYISMERET
2006.07.11. 11:06
Az a valami, ami ezeket az okos előnyöket kínálja – a MOSÓDIÓHÉJ!
A FA: A mosódió a szappanfafélék családjába tartozó fán nő, Dél-Kelet –Ázsiában, pl. Indiában és Nepálban terem. A szappanfafélék családjába mintegy 2000 faj tartozik. A Saponinda mukorossi Gaertn. fa kb. 25 m magasra nő, lombja 5 m átmérőjű is lehet.
Jól mutat utak, sétányok szegélyeként. Indiától Japánig őshonos, tengerszint feletti 200-1500 m-ig fordul elő.
LEVELEI: fényes-zöldek, párosan szárnyaltak, egyenként 6-18 cm hosszúak.
VIRÁGAI, TERMÉSE: Fehéres virágai, 10-25 cm hosszú virágfüzérben állnak. Július-augusztusban virágzik, és november-decemberben érnek meg a „diók”, melyek aranyszínűek. Ezek frissen kissé ragacsosak, de kiszáradva barnás árnyalatúak lesznek és száraz tapintásúak.
A terméshéjban szaponin képződik, mellyel a növény védekezik az esetleges gombák vagy rovarkártevők ellen – mi is utánozhatjuk, ha tetves lenne valamelyik növényünk egyszerűen permetezzük le mosódióhéjból főzött oldattal. A héj kb. 15%-a nagykoncentrátumú szaponint tartalmaz.
A diókat ültetésre használják fel vagy eladják.
TERMESZTÉSE: A mosódiófa termesztése talajvédő hatású és hosszútávú gondolkozást igénylő, mivel 9 éves korában kezd csak el teremni, de akár 90 évesen is hoz még termést. A fa segít termékennyé tenni a talajt, és életciklusa alatt oxigént termel, ami nem mondható el a mosószergyártó üzemekről.
FELHASZNÁLÁSA: A mosódióhéjat használat után nyugodtan a komposzthoz adhatjuk – a növényeinkben aztán új életre kel.
Az indiai ayurvedikus illetve a tibeti gyógyászatban többféle felhasználása ismert pl. sampon, tisztítótej, hajolaj, és különböző betegségek kezelésére (migrén, epilepszia) is.
Összességében nézve aligha találunk olyan terméket, mely környezetbarátabb lenne akár előállításában akár felhasználásában, mint a mosódióhéj.
A mosásra általában a „nagy” mosódió (Sapindus mukorossi Gaertn. indiai nevén Ritha) héját használják. Ez a faj leginkább Észak-Indiában és Nepálban terem, ennek a legmagasabb a szaponin-tartalma szemben a ritkábban forgalmazott Dél-Indiai vagy „kis” mosódióval.
|