Gazdaságos: a hagyományos mosószerekhez képest jelentős összeget takaríthat meg, mivel 1 kg mosódióhéj heti 2-3 mosást feltételezve egy család kb. egyéves szükségletét fedezi.
Hatékony: a mosódióhéj olyan mértékű tisztaságot ér el, mint bármely hagyományos vagy öko mosószer.
.Kímélő: a mosódióhéjjal hosszabb ideig élénkek a színek mint a hagyományos mosószerekkel. Nepálban a legfinomabb selymet is mosódióhéjjal mossák! Mivel nem tartalmaz vegyi fehérítőt, a fehér ruhákat időnként fehéríteni célszerű (pl. aktív oxigénes porral – 100% nátrium-perkarbonát).
Bőrbarát: 100 %-ban természetes, mindenféle vegyszer nélküli, ezért allergiában szenvedők, Neurodermis-betegek és érzékeny bőrűek számára is ajánlott. Készíthető belőle sampon, folyékony szappan, mosogatószer, általános tisztító vagy akár növényvédőszer is.
Környezetbarát: használata nem szennyezi a környezetet, mivel 100 %-ban természetes anyag. Ráadásul fákon terem, így oxigént termel.
Biológiailag teljesen lebomlik: az elhasznált mosódiót egyszerűen a komposzthoz adhatja – a növényei meghálálják. Hatásos védelmet kínál pl. levéltetvek ellen úgy, hogy nem árt a növénynek, és nem szennyezi vegyszerrel a kertet.
A MOSÓDIÓHÉJ TOVÁBBI FELHASZNÁLÁSI LEHETŐSÉGEI
A mosódióhéjban lévő szaponin vízben oldódó anyag. A csomagban található „nagy” mosódióhéj (Sapindus mukorossi) tartalmazza a fajok közül a legtöbb szaponint (a héj 15 %-a ebből áll), ezért ha sok héjat teszünk az oldatba, az erősebben lúgos lesz. Kioldhatósága függ a víz hőmérsékletétől illetve keménységétől. Már 40 C fokon kioldódik, de minél magasabb a vízhőfok, annál több hatóanyag válik ki a héjból, ezért alacsonyabb hőfokon többször használhatjuk fel (2-3 alkalommal).
A hagyományos –vegyi- mosószerekkel szemben nem fogunk erős habzást tapasztalni-ez kezdetben kicsit furcsa lehet.
Közreadunk néhány receptet. Ezeket iránymutatónak lehet venni, figyelembe véve, hogy minden ember érzékenysége, lakóhelyének vize más-más, ezért kisebb hígítási eltérések lehetnek.
1. MOSÁS:
Mit moshatunk vele? Bármilyen színes vagy fehér ruhát 40-90 C fokon, beleértve a selymet és a gyapjút is.
Használati útmutató mosógéphez:
Tegyen a kis zsákba vagy akár egy zokniba 4-6 db félbevágott héjat ( kemény víz esetén 8-at), kösse be és tegye a mosódobba a ruhák közé. Állítsa be a gépet szokás szerint előmosással vagy anélkül.
Tippek:
* Erős foltok illetve fehér ruhák esetén ajánlott folttisztító port hozzáadni (pl. 100% -os aktív oxigénes folttisztító).
* A ruhák illatosak lesznek, ha az öblítős rekeszbe néhány csepp aromaolajat adunk. Nagyon kemény víz esetén használhatunk környezetbarát vízlágyítót vagy vízkőoldót a mosógép védelme érdekében.
* A mosódióhéj gazdaságos, alacsony mosási hőmérséklet esetén háromszor felhasználható. 1 kg mosódióhéj heti 2-3 mosást feltételezve kb. egy évre elegendő
* Ha hajlamos a ruhákat mosás után órákig a gépben felejteni, a mosódióhéj főzetéből önthet a ruhákhoz „folyékony mosószert”.
2. MOSDÁS, RÖVID HAJ MOSÁSA:
Tegyen egy mosdókesztyűbe vagy kis textilzsákba 3-4 kis darabokra tört mosódióhéjat és ezzel szappanozza magát.
3. OLDAT KÉSZÍTÉSE SAMPONNAK:
a, 2 mosódió héját 1 liter vízben kb. 5 percig felfőzzük és lehűtjük. A mosódióhéjat szárítsuk meg, és még egyszer felhasználhatjuk. A hajat úgy mossuk meg vele, mint bármely samponnal, és jól kiöblítjük. Különösen vékony, finomszálú hajjal kapcsolatban érkeztek pozitív visszajelzések.
b, 3 g szójalecitint feloldunk 50 ml melegvízben
hozzáadunk 50 ml mosódióhéj-oldatot ( 10g mosódióhéj / liter víz)
25-30 csepp teafaolajat (korpásodás ellen, fertőtlenítőnek)
5 csepp béta-karotint vagy A-vitamin-olajat ( a bőr egészségéért)
50 csepp aromaolajat pl. narancs, rózsa, levendula, hogy kellemes illata legyen
Ezt felengedjük 400 ml vízzel és mint a rendes sampont használjuk. Kicsit munkaigényes, de problémás fejbőr esetén hatásosnak bizonyult.
4. MOSOGATÓSZER:
Érzékeny bőrűek készíthetnek vegyszermentes mosogatószert 3-4 mosódió héját 500 ml vízben kb. 10 percig forralva, majd lehűtve. Ha túl erősnek bizonyul, hígítható.
Tipp: Ugyanezt a folyadékot hígítva illatosíthatjuk és felhasználhatjuk általános lemosóként vagy felmosószerként is.
5. KÉZMOSÓ SZAPPAN:
A mosogatószernél leírt recept alapján főzzünk oldatot, melyet illatosíthatunk bármely illóolajjal akár többféle keverékével is (néhány csepp elég). Ha túl „szappanosnak” érezzük, hígítsuk tetszés szerint.
6. AUTÓSAMPON
A mosogatószernél leírt eljárással készítsünk oldatot, melyet hígítva autómosásra is használhatunk.
7. KUTYA-, CICASAMPON:
Kedvencünket is megfürdethetjük a samponnál leírt elkészítési mód szerinti oldattal.
AKTÍV OXIGÉNES FOLTELTÁVOLÍTÓ POR
A Govinda aktív oxigénes folteltávolító por 100 % nátrium- perkarbonát összetételű. Kb. 40 C fokon a környezetet kímélő aktív oxigént juttat a mosólúgba, mely az erős foltokat is megszűnteti (pl. tea, vörösbor, fű, gyümölcs). A folt színanyagait oxidálja, ezáltal színtelenné teszi, a foltot képező anyagokat pedig vízoldhatóvá téve távolítja el a mosás folyamán.
A színes ruhákat nem fakítja ki.
A nátrium-perkarbonát a korábban elterjedten használt nátrium-perboráttal szemben nem káros az élővilágra.
Ajánlott mosódióval való vagy hagyományos mosáshoz is. Mivel a mosódióhéj nem tartalmaz fehérítőt, ajánlott a nagyon világos és fehér ruhák mosásakor is a mosódobba adagolni.
A tisztító por kb. 40 C fok felett környezetbarát aktív oxigént bocsát a mosóvízbe. A színes ruhákat nem fakítja ki.
Alkalmas erős foltok eltávolítására, pelenkák, fehérneműk és betegek ruháinak fertőtlenítésére.
Összetétel: 100 % Nátrium-perkarbonát.
Adagolás a mosógép mosószer-adagolójába vagy közvetlenül a ruhák közé:
· normál szennyezettségű ruhák: 1 evőkanál
· függönyök: 1-2 evőkanál
· erősen szennyezett ruhák: 2 evőkanál
· határozott foltok esetén közvetlen a foltra is tehető por alakban vagy kevés vízzel péppé keverve ( a megmaradt pépet ne hagyjuk az edényben, használjuk fel a mosás során)