Daganatmegelőző élelmiszerek
Pet 2007.02.04. 20:57
Egyre több bizonyíték szól amellett, hogy a betegségek a szervezet nem rendeltetésszerű használatának a következményei. A rákkeltő hatások kivédésére szervezetünkben számos javítómechanizmus működik. Rajtunk is múlik, hogy helytelen életmódunkkal, táplálkozási szokásainkkal megóvjuk-e saját immunrendszerünket, vagy ellenkezőleg nap, nap után romboljuk.
Szervezetünk folyamatos szellemi, fizikai túlterhelésének elkerülésével, az egészséges táplálkozással, megfelelő mennyiségű és minőségű pihenéssel, stresszoldó technikák alkalmazásával hatékonyan tudunk védekezni a betegségek ellen.
Sokan vagyunk azonban olyan helyzetben, hogy a munkahely elvesztésétől való félelem, az állandó létbizonytalanság, anyagi és munkahelyi gondok, párkapcsolati nehézségek és számtalan egyéb ok miatt képtelenek vagyunk elkerülni a szellemi, fizikai és idegi túlterhelést.
Rosszul és keveset alszunk, nem tudunk szabadságra menni, nem tudjuk elfelejteni gondjainkat. Hiszen agyunk, idegrendszerünk nem gép, amelyet reggel be-, délután pedig kikapcsolunk. Pedig a kutatások szerint a daganatos betegségek kialakulása körülbelül 40 százalékban táplálkozási hibákra vezethetők vissza.
Táplálékaink biztosítják számunkra az élethez szükséges anyagokat, a legutóbbi száz évben azonban több változáson mentek át, mint azelőtt évezredek alatt. A gyümölcs- és zöldségfélék mindegyike több tízezer életfontosságú vitamint, ásványanyagot és enzimet tartalmaz, melyek alapvetően befolyásolják immunrendszerünk működését. Ezeket a biológiai anyagokat szervezetünk nem képes tárolni, ezért naponta kell fogyasztanunk őket.
Megszabadulni a salakanyagoktól – a szervezet számára ugyanolyan fontos, mint a tápanyag-utánpótlás. Rostdús táplálkozással, sok mozgással és sok folyadék fogyasztásával elő lehet segíteni a rendszeres székletürítést.
Ez nagyon fontos, mert a szükségesnél bővebb táplálkozás és a salakanyagoknak a tápcsatornán történő lassú áthaladása felesleges munkára kényszeríti a szervezetet. A növényi rostok azok a tápanyagok, amelyek megkötik a méreganyagokat és meggyorsítják a szervezetből történő kiürítésüket.
Daganatmegelőző élelmiszerek
Vannak daganatmegelőző hatású zöldség- és gyümölcsfélék, ezekből mindennap érdemes fogyasztani. Ilyenek – a brokkoli, a káposzta- és kelfélék, a cukkini és a cékla (klorofiltartalmuk miatt); – a zöld és sárga színű zöldségek és gyümölcsök, főképpen a dinnye, sütőtök, sárgarépa (bétakarotin tartalmuk miatt); – a fekete ribizli, paprika, paradicsom, csipkebogyó, citrom és narancs (C-vitamin-tartalmuk miatt); – a mogyoró és a magvak (E-vitamin-tartalmuk miatt); – a fokhagyma, hagyma, gabona, tengeri halak (szelén és szerves kéntartalmú vegyületek miatt).
Húsféléből heti két alkalommal, tejből felnőtteknek inkább savanyított formában ajánlatos fogyasztani.
Mi helyett mit együnk?
– Konzerv gyümölcs- és zöldségfélék helyett friss gyümölcsöt és zöldséget.
- Zsíros, füstölt húsok és felvágottak helyett, tengeri halat, pulykát és csirkét párolva.
– Finom pékáru, tészták és sütik helyett teljes őrlésű gabonából készülteket.
– Cukor helyett mézet.
– Zsírban sült ételek helyett pároltakat.
– Zsíros sajt és margarin helyett túrót, sovány sajtot, hidegen sajtolt tökmagolajat.
- Teljes tej, tejföl, tejszín helyett sovány tejet, írót és kefírt.
– Erős, sós fűszerek helyett kakukkfüvet, tárkonyt, majoránnát.
– Szénsavas, édes üdítők helyett ásványvizet, gyógyteát, natúr gyümölcs- és zöldségleveket.
(nana.hu)
|