A gyermekek képviseletéhez – nyílt levél a Magyar Országgyűlés képviselőihez
NOE honlapjáról 2007.04.25. 21:13
A törvényes képviselő szülőnek minden ügyben valóban legyen joga képviselni a kiskorú gyermekét!
A gyermekek képviseletéhez – nyílt levél a Magyar Országgyűlés képviselőihez
A törvényes képviselő szülőnek minden ügyben valóban legyen joga képviselni a kiskorú gyermekét!
Tisztel Képviselő Asszony, tisztelt Képviselő Úr!
A törvényes képviselő szülőnek minden ügyben joga van képviselni a kiskorú gyermekét. Kivéve a politikai képviseletét és az országgyűlési választásokat, a népszavazásra feltett, a jövőt, a gyermeke jövőjét is meghatározó kérdéseket?
A modern társadalmak igen különfélék. Egyetlen mozzanatban azonban megegyeznek: nem biztosítanak politikai képviseletet a kiskorú állampolgároknak, a jövő érdekeinek. Ez az emberiség történetében sokáig nem látszott problémát okozni, mert általános volt a többgyermekes életforma. Korunkban azonban már alapvető problémák forrása lett.
A legfejlettebb országok népessége csökken. Többségükben olyan mértékben és ütemben, amely már e fejlett társadalmak elemi gazdasági érdekeit is veszélyezteti. Jelentős társadalmi teher az egyre növekvő számú idősek igényeinek teljesítése, korábbi felhalmozásának ellátássá konvertálása, az emiatt meredeken növekvő egészségügyi és szolgáltatási költségek, és komoly versenyhátrány az aktívak egyre nagyobb átlagos életkora. Alapvető társadalmi problémáink közé tartozik a népességfogyás, az elöregedés ütemének mérséklése.
A jelenlegi tartós tendencián változtatni addig lehet, ameddig még az átlagos tervezett gyermekszámok a népesség egyszerű újratermeléséhez szükséges szint körül vannak, amíg a probléma lényege a tervezett és a megvalósuló gyermekszámok közötti tartós és növekvő eltérés, amelynek okait a társadalompolitika és a politikai képviseleti rendszer problémái között kell keresnünk.
Ha a 4 éves ciklusokban érdekelt, 4 éven belüli eredmények felmutatásának kényszere alatt működő hatalom bármely intézkedést hoz az aktív korúak javára, megannyi szavazatot nyer vele. Jelenleg ha a döntéshozó a kiskorú gyermekek, a gyermeknevelés feltételrendszere előnyére változtat, ez csak sokkal kevesebb szavazattal kecsegtet. Amikor a jövőről is dönteni kell, egy hatgyermekes szülő szavazata pontosan annyit ér, mint egy gyermektelené.
Emellett minél kisebb az átlagos gyermekszám, az emberi életnek minél rövidebb szakaszára korlátozódik a – nem is mindenkit érintő - gyermeknevelési időszak, a gyermekek, a gyermeknevelés szempontjai annál kisebb súllyal szerepelnek a választók meggondolásai között. Ezt a hatást az is erősíti, hogy a politika minden színterén is – életkoruknál fogva - csekélyebb a fiatalabb korosztályok befolyásolási képessége.
Minél inkább létszámban is túlsúlyba kerülnek az idősebb korosztályok és csökken a gyermekeké, a gyermeket nevelőké, annál inkább gyengül tehát a gyermekek, a gyermeket nevelők, a gyermekvállalás feltételrendszerének szempontja és képviselete.
1. Némi előrelépést jelentene, ha a választókerületek kialakítása során nem az ott élő választópolgárok, hanem az ott élő állampolgárok létszámát vennénk alapul.
2. Érzékelhető előrelépést hozna a népesedéspolitikai szempontokat is kellő súllyal kezelő társadalompolitika kialakítása érdekében, ha a törvényes képviselő szülők kiskorú gyermekeik nevében is gyakorolhatnák a politikai jogokat, a szavazati jogot. Ennek legegyszerűbb módja, ha a kiskorú gyermekek is bekerülnek a választói névjegyzékbe a törvényes képviselő(k) nevének és adatainak feltüntetésével, és a törvényes képviselő szülők – hivatalosan dokumentált megállapodásuk szerint - képviselhetik gyermekeiket politikai kérdésekben is.
Felkérjük az országgyűlési képviselőket, hogy tegyék lehetővé a kiskorúak után járó szavazati jog bevezetését.
Dr. Szabó Endre sk.
2007. április 24. elnök
|