Hogyan szoktassuk gyermekeinket helyes táplálkozási szokásokra?
Hérák Dorottya 2008.04.09. 08:52
2008. 03. 25. előadás anyaga I. rész
Várandósság
Ha gyermekeinket helyes szokásokra kívánjuk tanítani, akkor azt már akkor el kezdeni, amikor tervezni kezdjük a babát.
Már fél évvel a fogantatása előtt abba kell hagynunk a fogamzásgátló szedését, továbbá le kell mondanunk minden eddigi káros szenvedélyünkről (dohányzás, alkohol), hogy szervezetünk megtisztulhasson a felgyülemlett méreganyagoktól. A boldog készülődés és tervezgetés időszakában próbáljunk stresszmentesen élni. Ha tehetjük életformánkat minél egészségesebbre fordítsuk, így növelhetjük annak valószínűségét, hogy kisbabánk is egészségesen jön majd a világra. Ebbe beletartozik az étkezésünk is! Napi ötször együnk (ezt egész életünkben alkalmazni kellene), igyunk elegendőt (napi másfél-két litert). Ne felejtsünk el lelkileg is felkészülni a gyermek érkezésére! Fontos lenne ilyenkor elbeszélgetni párunkkal, hogy miért is vállalunk gyereket, hogyan akarjuk majd nevelni, mennyire szigorúan akarjuk fogni a porontyot. Mindezek hozzájárulnak későbbi harmonikus testi-lelki fejlődéséhez! Mert a kettő bizony összefügg! Gyakran az emésztési vagy más testi bajok mögött lelki problémák húzódnak meg. Éppen ezért tegyünk ellenünk azzal, hogy gyermekeinket megfelelően neveljük helyes szokásokra!
Fogantatás után az első trimeszterben még nem érzi az anya a baba jelenlétét. Csak annyi tudatosul, hogy gyakran hányingere van, vagy hogy nagyon gyakran éhesebb, mint egyébként. Az előbbivel sokszor nem lehet mit kezdeni, hacsak nem reggel jellemző ez az állapot. Ekkor leküzdése érdekében üljünk az ágy szélén még egy kicsit és rágcsáljunk néhány szem kekszet. Így vérnyomásunk rendeződik és megnyugszunk. Az utóbbival kapcsolatban pedig csak annyit, hogy nem kell kettő helyett enni. Elég ha a kilenc hónap alatt naponta 300 kcal-val eszünk többet. (Egy nap nők esetében 2000-2200 kcal ajánlott ha nem terhes, és átlagos életet él, vagyis nem végez nehéz fizikai munkát.)
Ne lepődjünk meg azon se, ha megkívánunk ételeket, ilyenkor ez teljesen normális. Lelki háttere esetleg ennek az lehet, hogy több törődést igényelnénk.
A második trimeszterben aztán elkezdjük érezni a bennünk létező parányi életet. Nagyobb figyelmet fordítunk rá, és az érzéseinkre is. De ne feledkezzünk meg helyes táplálkozásunkról se! Együnk sok rostot (gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket), igyunk eleget. Mindez segít elkerülni az ekkor még gyakoribb székrekedést, amivel megelőzhetjük a felesleges erőlködést, amely esetleg szülést indíthat el. Szintén segít ennek elkerülésében a mozgás (terhes torna). Ennek segítségével átmozgathatjuk testrészeinket, frissebbnek és erőteljesebbnek érezhetjük magunkat.
A harmadik időszakban természetesen már nem tudjuk ezt folytatni. Ekkor már lelassul mozgásunk, nehezebb lesz a légzésünk, és nehezebben alszunk. Mégis jobban tesszük, ha megpróbálunk aludni és egy keveset sétálni minden nap. Arra is érdemes odafigyelni, hogy étkezéseink kis adagokból álljanak, és egy nap sokszor együnk!
Mire figyeljünk még?
Várandósság alatt fontos figyelni vérünk cukorszintjét. Ha hajlamosak vagyunk terhességi diabetesre (cukorbetegségre), akkor ajánlott többször vizsgáltatni magunkat áldott állapotunk alatt. Abban az esetben ha kialakul veszélyeztetve lesz a baba cukor forgalma. A mama és a baba szoros összeköttetésben áll egymással a köldök zsinóron keresztül. Ha az anyának magas a vércukorszintje és nincs elég inzulin ennek elbontásához, és a felesleges cukrot megkapja a magzat, akkor az ő jó kompenzáló képességével sok inzulint fog termelni. (Az inzulin ahhoz szükséges, hogy a glükóz belépjen a sejtbe, és felhasználható legyen.) Erre áll be a gyermek szervezete. Akkor lesz baj, ha megszületik. Ekkor ugyanis nem kap cukrot, de inzulin termelése még olyan, mintha kapna. Így lecsapja a saját vércukor szintjét, és könnyen kómába eshet, illetve megmaradhat nála a cukorbetegség. Persze a szülés után ez elmúlhat mind a babánál, mind a mamánál.
Sokakat megijeszthet a terhességi toxemia, ami nem jelent mást, mint lábdagadást. Emiatt nem kell aggódnunk. A szülés után elmúlik.
Ha ezekre odafigyelünk ekkor, megnöveljük annak esélyét, hogy egészséges szép kisgyermek jöjjön a világra. Ezek lennének az első lépések. És hogy mi legyen, ha megszületett a várva-várt gyermek? Ezekről mind szó lesz a következő részben.
2008. 04. 08.
Hérák Dorottya
vissza a főoldalra
|